Warsztaty

Uczestnicy prowadzonych przeze mnie warsztatów wykonują pisanki wielkanocne metodą batikową za pomocą wosku pszczelego i szpileczki krawieckiej umieszczonej w patyczku. Metoda ta polega na wielokrotnym barwieniu wydmuszki i nanoszeniu na nią rozgrzanego wosku. Szpileczkę zamaczamy w rozgrzanym wosku i jak najszybciej staramy się przenieść ją na skorupkę, aby stworzyć element wzoru. Jedno zamoczenie szpileczki umożliwia wykonanie tylko jednej kreski lub kropki. W celu uzyskania jak największej liczby kolorów na pisance, barwienie należy rozpocząć od jak najjaśniejszego koloru i stopniowo przechodzić do kolorów ciemniejszych. Na koniec (aby pozbyć się wosku i otrzymać gładką powierzchnię skorupki) przez chwilę pisankę trzyma się nad rozgrzanym palnikiem elektrycznym lub gazowym. Pod wpływem ciepła wosk będzie się topił. Usuwa się go okrężnymi ruchami przy użyciu ręcznika papierowego. Zabieg ten dodatkowo nabłyszczy skorupkę.

Dzięki udziałowi w warsztatach uczestnicy zdobywają wiedzę na temat polskiej tradycji, poszerzają zakres informacji na temat stroju ludowego z Podlasia oraz mają możliwość samodzielnego wykonania pisanek. Jest to także działanie sprzyjające integracji oraz wprowadza świąteczną atmosferę.

Doświadczenie zdobyte podczas pracy z dziećmi w przedszkolu oraz w szkole umożliwiło mi dostosowywanie zajęć do poszczególnych grup wiekowych (przedszkole, szkoła, osoby dorosłe). Na warsztatach i pokazach prezentowany jest strój ludowy z Podlasia oraz wzory pisanek z tego regionu. Opowiadam także o tradycjach związanych z Wielkanocą.

Wykonywanie pisanek metodą batikową nie tylko pozwala pięknie udekorować stół wielkanocny, służy jako ćwiczenie cierpliwości ale przede wszystkim jest dobrą zabawą i okazją do wspólnego spędzania czasu.