Moc Dekoracji

O MNIE

Historia wielopokoleniowej pasji i miłości do tradycji oraz sztuki ludowej

 

Moja przygoda z tworzeniem rękodzieła ludowego zaczęła się już w dzieciństwie. Odkąd sięgam pamięcią, tradycja i tradycyjne rękodzieło były obecne w moim domu, gdyż wychowałam się na Podlasiu – w Lipsku nad Biebrzą, gdzie Babcia (Kazimiera Wnukowska) i Mama (Barbara Rutkowska) będąc twórczyniami ludowymi wykonywały pisanki wielkanocne techniką batikową oraz inne tradycyjne ozdoby. Jako dziecko bardzo lubiłam i nadal lubię ten niezwykły okres przygotowywania pisanek, który sprzyja wspólnym rozmowom, wspólnemu spędzaniu czasu, kiedy w domu unosi się charakterystyczny zapach pszczelego wosku. Niezwykle miło wspominam także czas, kiedy wspólnie z Babcią wykonywałyśmy choinkowe ozdoby ze słomy i bibuły. Byłam zachwycona tym, jak Babcia z kilku słomek oraz kolorowej bibuły potrafiła stworzyć niezwykłe cudeńka.

Inspiracja

 

Jest to nasza tradycja rodzinna, pielęgnowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zawsze uwielbiałam słuchać opowieści Babci o tym, jak za czasów Jej dzieciństwa wszelkiego rodzaju dekoracje wykonywano własnoręcznie. Szczególnie ciekawe były historie i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Babcia zawsze podkreślała, jak ważne jest ocalenie tradycji od zapomnienia i przekazanie jej kolejnym pokoleniom. Za działalność na rzecz Kultury Polskiej oraz dorobek twórczy została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (odznaczenie przyznawane przez Prezydenta RP), a także umieszczono Jej wizerunek na muralu w Lipsku. To właśnie postawy Babci i Mamy zainspirowały mnie do rozpoczęcia działań, mających na celu propagowanie twórczości ludowej.

Doświadczenie i wiedza

 

Doświadczenie zdobyte podczas pracy z dziećmi w przedszkolu oraz w szkole umożliwiło mi dostosowywanie zajęć do poszczególnych grup wiekowych (przedszkole, szkoła, osoby dorosłe).

Od 25.06.2011 r. należę do Stowarzyszenia Twórców Ludowych (uprawiana twórczość: Plastyka obrzędowa – pisanki)

Uczestnicy prowadzonych przeze mnie warsztatów zdobywają wiedzę na temat polskiej tradycji, zwyczajów, historii oraz mają możliwość samodzielnego wykonania wybranego rękodzieła. Warsztaty służą integracji, poszerzaniu wiedzy, nabywaniu nowych umiejętności oraz niekiedy są także treningiem cierpliwości… Jednak najważniejsza ich rola polega na tym, iż wspólnie możemy ocalić tradycję od zapomnienia.

Wykształcenie

 

Z wykształcenia jestem nauczycielem edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, filologiem oraz absolwentką MBA. Moją pasją jest propagowanie twórczości ludowej. Uwielbiam kontakt z ludźmi, ich ciekawość, zaangażowanie w wykonywane prace oraz radość z uzyskanego efektu. Połączenie wielu tych czynników zaowocowało prowadzeniem przeze mnie różnego rodzaju pokazów oraz warsztatów rękodzieła ludowego i artystycznego zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych.

Wywiady

Przeczytaj wywiady o mnie i mojej pracy w mediach i programach telewizyjnych!

Tradycja malowania pisanek – „Perły Podlasia”

Kwiecień 2022

Jak zrobić pisanki ażurowe i batikowe?

Kwiecień 2019

Ludowe sposoby ozdabiania pisanek

Kwiecień 2019

Nietypowe pisanki Wielkanocne – Techniką batikową

Kwiecień 2017

Galeria zdjęć, wywiady, zaproszenia, targi

Moje Social Media

Facebook Instagram Polityka prywatności
2023 © Moc Dekoracji by MR
pl_PLPolish